Oralna hirurgija

Oralna hirurgija

Oralna hirurgija je grana stomatologije koja se bavi hirurškim lečenjem i zbrinjavanjem tvrdih i mekih tkiva usne duplje. Oralno hirurške intervencije se izvode u lokalnoj anesteziji, potpuno su bezbolne, a mi ćemo se potruditi da sve prođe što prijatnije i sa što manje tegoba.  Najčešće intervencije koje se izvode u našoj ordinaciju su :  Vadjenje…

Opširnije

Keramičke fasete (viniri)

Keramičke fasete (viniri) za zube su ljuspice od keramike koje se postavljaju na prednju površinu zuba, sa ciljem da se promeni oblik, boja, veličina i transparentnost zuba. Cilj je da se estetski usavrši vaš osmeh, a sve to uz minimalno brušenje, ili čak bez brušenja (non prep) vaših zuba. Izrađuju se individualno, prema željama pacijenta…

Opširnije

Proslavimo rođendan ordinacije zajedno!

Avgust, mesec posebnih osmeha, poklona i veselja. Mesec naše ordinacije! Sada, već tradicionalo proslavljamo rođendan! Zabeležite 26. avgust na svom kalendaru, jer Dental Implant proslavlja svoj rođendan. Posetite nas u dobrom raspoloženju i proslavite sa nama! U to ime, želimo da vas podsetimo ko smo mi i šta je naš zadatak. Naša ordinacija postoji dugi…

Opširnije

Waterpik

Često postavljamo sebi pitanje da li dobro čistimo našu usnu duplju i kako oralnu higijenu da podignemo na viši nivo. Odgovor leži u jednom aparatu, a to je Waterpik. Waterpik praktično predstavlja tuš za zube. Funkcioniše tako što se aktivira voda pod pritiskom koja efikasno čisti ostatke hrane na teško dostupnim mestima, kao što su…

Opširnije

Nedelja zdravlja usta i zubi

U Srbiji se tradicionalno od 1991. godine, u trećoj nedelji maja meseca, obeležava Nedelja zdravlja usta i zuba. Ova manifestacija se u našoj zemlji održava najduže u kontinuitetu. Sprovodi se uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, a u organizaciji Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” i Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Prema…

Opširnije

Plombiranje zuba – kada se i zašto primenjuje?

Kada zub zaboli, uglavnom nam nije važno na koji način će bol prestati, samo želimo da prestane. U zavisnosti od toga koliko veliki kvar je u pitanju, stomatolog započinje lečenje, uklanja karijes i na kraju popunjava zub plombom. Plombiranje zuba je jednostavna stomatološka tehnika koja podrazumeva  završnu fazu popravke zuba. Popunjavanje zuba plombom smatra se ujedno…

Opširnije

Šta raditi kada se polomi zub?

Zubi ili na latinskom dens, dentis, predstavljaju kalcifikovane organe, koji imaju izuzetno mnogo funkcija u organizmu. Uzimaju se kao početni organi sistema za varenje, odnosno digestivnog sistema, a usađeni su u nastavke gornje i donje vilice. Kada se rode, ljudima najpre rastu mlečni zubi. Ljudi imaju 20 mlečnih zuba. U toku života, razvija se po…

Opširnije

Neprijatan zadah iz usta – uzroci, tretman i prevencija

Problem sa kojim se suočava veliki broj ljudi, a koji nesumnjivo utiče na samopouzdanje, na socijalne interakcije, ali i na zdravlje, jeste problem neprijatnog zadaha iz usta. Možda zvuči pogrešno već na početku teksta ogaditi tematiku, ali ko još simpatiše smrad iz usta? Nazovimo ga pravim imenom.   Naime, loš neprijatan miris, smrad iz usta,…

Opširnije

Pasta za zube: Koja je najbolja za vas?

Jedan od većih izuma kada je higijena u pitanju, a pogotovo kada govorimo o higijeni oralne duplje, jeste pasta za zube. Paste za zube su izum koji ne pripada isključivo modernim vremenima, kao ni čitav proces pranja zuba. Međutim, može se reći da je dvadeseti vek doneo poprilično prednosti na ovom polju. Grobnice starih Egipćana,…

Opširnije

Pravilno pranje zuba: Korisni saveti stomatologa!

Koliko ponekad mislimo da sve znamo, a činjenice govore potpuno drugačije, možda najbolje govori naš odnos prema pranju zuba. Koliko god verovali da zube peremo peremo na način koji je potreban, gotovo nikada to ne radimo potpuno pravilno. Uz izuzetke, prva je greška to što ne provodimo dovoljno vremena sa četkicom u ustima. Zanimljivo je…

Opširnije

Zubni plak: kako nastaje i kako ga efikasno ukloniti!

Zbog čega dozvoljavamo da nam propadnu zubi, sigurno je jedno od pitanja koje postavljamo veoma kasno. Da se ovo zapitamo na vreme, verovatno bismo sprečili da se određene bolesti i oštećenja razviju. A bolesti se razvijaju uglavnom postepeno. Prve korake, uglavnom ignorišemo, i to je neosporna činjenica. A upravo jedan od tih prvih koraka predstavlja…

Opširnije

Mlečni zubi i sve što treba znati o njima

Roditelji najbolje znaju kako izgleda nespavanje u dane kada bebama rastu prvi zubi. Međutim, radost koju nosi prvi zub jedna je od većih kada su u pitanju bebe. Treba znati da su u pitanju zubi koji ne opstaju do kraja života, već se menjaju. Ali do toga ćemo u nastavku teksta, ukoliko vas bude zanimalo,…

Opširnije

Mobilne proteze za ispravljanje zuba

Koliko god se trudili da prihvatite svoje mane i estetske nepravilnosti, nekada krivi zubi znaju da potpuno izlude. Osim što utiču na estetski utisak, oni mogu napraviti i dodatne probleme. Hrana se često lakše glavi, što može napraviti problem gomilanja plaka i stvaranja kamenca ili karijesa. Zbog toga stomatolozi preporučuju da se problemi sa krivim…

Opširnije

Vađenje zuba: razlozi, procedura i saveti stomatologa

Vađenje zuba u nekom trenutku u životu postane neophodnost. Ukoliko dozvolimo da se dogodi da je vađenje zuba potrebno, onda sa tim moramo da se pomirimo i što pre uklonimo uzroke brojnih bolesti. Vađenje zuba je samo korak do rešavanja problema, posle čega zube možete zameniti implantima, mostovima i na brojne druge načine.   Mogući razlozi Postoji nebrojeno…

Opširnije

Stomatološke aplikacije za svaki IOS telefon

Svima je dobro poznato da loša higijena i nepravilno održavanje oralnog zdravlja i te kako utiče na zdravlje unutrašnjih organa, a posledice loše higijene mogu biti ozbiljne. Stručnjaci upozoravaju da pored bolesti desni, gubitka zuba i neprijatnog zadaha postoji veza između demencije i lošeg stomatološkog zdravlja. Takođe, bakterije u usnoj duplji mogu da izazovu upalu…

Opširnije

Parodontopatija (paradentoza): Uzroci, simptomi, posledice i lečenje

Brojni su stomatološki i oralni problemi koji se mogu javiti zbog različitih faktora. Ti faktori mogu biti genetika, zdravstveni sklop, higijena, loš odnos prema telu i nezdrave navike. U prethodnim blogovima doticali smo se problema karijesa, kamenca, gangrene, afti u ustima, ali nismo mnogo vremena potrošili na odgovore na pitanje šta predstavlja paradentoza.   Paradontopadija ili paradentoza su sinonimi,…

Opširnije

Upala desni i šta sa njom

Zdrave zube karakterišu i zdrave navike. Zdravi zubi, zapravo su indikatori zdravih navika, zdravog života i urednog ophođenja prema oralnoj higijeni. Desi li se, slučajno, da iz te niske navika izostane jedan faktor, brojna su oštećenja i poremećaji koji mogu da uslede. Ovaj tekst, u narednih nekoliko minuta donosi odgovore na pitanja šta sve može…

Opširnije

Sinus lift i otkud potreba za njim

O potrebama zbog koje se radi sinus lift, govorimo nešto niže, a ovakve zahvate rade maksiofacijalni hirurzi kao i oralni i zubni hirurzi.   Šta je sinus lift? Sinus lift se može okarakterisati i kao operacija podizanja sinusa. U pitanju je operacija koja dodaje kost gornje vilice kako bi se nadogradio predeo između molara (kutnjaka)…

Opširnije

Karijes na zubima: uzroci, simptomi, uklanjanje i lečenje

Beli zubarski mantili, sprave za popravke, zubni implanti, krunice, miris karanfilića koji često poistovećujemo sa zubarom, zaista ne moraju da budu nešto od čega ćemo se plašiti. Ukoliko u obzir uzmemo i zanimljive statistike, od kojih će nam pojedine činjenice biti smešne, a neke čudne, shvatićemo da zubarstvo i dentalna medicina kriju pregršt situacija koje su i…

Opširnije

Oralno zdravlje dece na prvom mestu

Dragulji i biseri nastali iz naše ljubavi, neretko postanu zanemareni, od prevelikog povlađivanja njima. Često zaboravljamo da deca, da bi bila potpuno srećna, od čije sreće zavisi i naša, moraju biti zdrava. Istraživanja, nažalost, pokazuju da veliki broj dece odsustvuje iz škole zbog zubobolje i da kao često opravdanje navode otekline. Decenije prolaze, a stanje…

Opširnije